Pomagamy frankowiczom odzyskać niezależność finansową

+48 579 650 252

biuro@frankhelp.pl

Libor – co go zastąpi

Ostatni rok obfituje w zmiany, które mogą mieć realne przełożenie na portfele Frankowiczów. U jednych wzmaga to chęć zawalczenia o własne, nadpłacone pieniądze i uwolnienia się od kredytu, u innych strach przed zmianami jest tak duży, że godzą się na płacenie coraz to wyższych rat, które niewiele pominiejszają zadłużenie. 

Jedną z nadchodzących zmian jest likwidacja wskaźnika LIBOR, będącego podstawą do wyznaczenia oprocentowania w kredytach walutowych indeksowanych do CHF lub denominowanych w tej walucie.

Co to oznacza dla Frankowiczów? Czym zostanie zastąpiony LIBOR od nowego roku? 

Pojawia się wiele głosów o tym, że LIBOR może zastąpić szwajcarski SARON (Swiss Average Rate Overnight) i choć nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska Komisji Europejskiej w tej sprawie, to europejscy regulatorzy rzeczywiście rekomendują zastosowanie tego wskaźnika. 

„Przede wszystkim pamiętajmy, że w tych umowach, które obecnie obowiązują, ani Frankowicze, ani banki często nie przewidziały sytuacji, w której może pojawić się inny wskaźnik. Jest to o tyle niebezpieczne, że bez zgody banku i bez zgody kredytobiorcy, takie wprowadzenie nowego indeksu musiałoby być wcześniej poprzedzone odpowiednią inicjatywą legislacyjną. 


Oczywiście nadal jest to istotna ingerencja w stosunek prawny, jakim jest umowa kredytowa, ale gdyby do tego doszło, LIBOR zostaje zastąpiony wskaźnikiem dość stabilnym, ale na tym etapie nie możemy ocenić, jaki on faktycznie będzie. Poza tym, kiedy dochodzi do zlikwidowania stawki LIBOR, głównie ze względu na brak obiektywizmu w sposobie kształtowania tego indeksu, ze względu na pewną ingerencję ze strony podmiotów prywatnych, to warto zauważyć, że z SARONEM może być podobnie. – komentuje Jędrzej Jachira , dyrektor działu prawnego FrankHelp 

O ile nie dojdzie do tej zamiany to Frankowicze mogą czuć się bezpiecznie, ale jak zniknie LIBOR to takiego bezpieczeństwa nie będzie i trzeba liczyć się z tym, że mogą wystąpić liczne trudności przy transmisji SARONA do istniejących umów zawartych z kredytobiorcami. 

Mówi się, że przy stwierdzeniu nieważności umowy Sąd nie będzie odnosił się już do wadliwości oprocentowania. Jeśli jednak Sąd nie stwierdzi nieważności umowy, likwidacja wskaźnika LIBOR może nieść poważne konsekwencje dla Frankowiczów. Istnieje ryzyko, że bank może wprowadzić własny wskaźnik, jeśli umowa kredytowa na to pozwala. Jeśli taka ewentualność nie została uwzglądnioa, banki mogą próbować rozwiązać problem aneksem do umowy, a to oznacza, że kredytobiorca będzie musiał zgodzić się na warunki ustalania oprocentowania zaproponowane przez bank.

Analiza umowy kredytowej

Zapisz się, aby otrzymać bezpłatnie.