BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY CHF
Skip to content

Co się dzieje po unieważnieniu kredytu frankowego?

Kredytobiorcy korzystający z kredytów frankowych z coraz większym zainteresowaniem zastanawiają się, co dzieje się po unieważnieniu takiej umowy. Decyzje sądowe sprzyjające kredytobiorcom, zwłaszcza w kontekście klauzul niedozwolonych, stwarzają podstawy do analizy umów kredytowych. Warto zrozumieć, na czym polega proces unieważnienia kredytu w walucie frankowej i jakie są jego konsekwencje.

Istota unieważnienia umowy kredytu

Unieważnienie umowy kredytu frankowego oznacza jej całkowite zanegowanie, jako gdyby nigdy nie została zawarta pomiędzy kredytobiorcą a bankiem. Decyzję o nieważności umowy podejmuje sąd na podstawie występowania w niej klauzul niedozwolonych. Proces ten wymaga skierowania sprawy do sądu właściwego dla danego obszaru.

Skutki prawne unieważnienia

Skutkiem unieważnienia umowy kredytowej jest jej wyeliminowanie z obrotu prawnego. Umowę traktuje się jakby nigdy nie istniała, co oznacza, że wszelkie płatności dokonane na jej podstawie są uznawane za bezprawne i podlegają zwrotowi. Również zabezpieczenie hipoteczne na nieruchomości traci swoją ważność.

Ryzyko związane z unieważnieniem

Dla niektórych kredytobiorców, zwłaszcza tych, którzy nie spłacili jeszcze całego udzielonego kredytu, unieważnienie umowy może wiązać się z ryzykiem finansowym. Konieczność zwrotu niespłaconego kapitału może stanowić wyzwanie, zwłaszcza w przypadku trudnej sytuacji materialnej.

Podstawy prawne unieważnienia

Podstawą unieważnienia umowy kredytu frankowego są zastosowane w niej klauzule abuzywne, które są niezgodne z przepisami prawa cywilnego. Banki przenosiły na kredytobiorców całe ryzyko związane z wahaniem kursów walutowych, co stanowiło naruszenie praw konsumentów.

Rozliczenie po unieważnieniu

Po unieważnieniu umowy kredytowej, bank musi zwrócić kredytobiorcy wszystkie dokonane wpłaty, w tym raty i opłaty związane z ubezpieczeniami. Natomiast kredytobiorca zobowiązany jest do zwrotu faktycznie otrzymanego kapitału kredytowego.

Koszty procesu

Koszt unieważnienia umowy kredytu frankowego obejmuje opłatę od pozwu w wysokości 1000 zł, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ponadto, należy uwzględnić koszty związane z prowadzeniem sprawy przez kancelarię prawną, które mogą być różne w zależności od wybranej firmy.

Opłacalność unieważnienia

Unieważnienie umowy kredytu frankowego może być korzystne dla kredytobiorców, zwłaszcza jeśli uwzględni się zwrot wszystkich wpłaconych środków oraz uwolnienie się od dalszych zobowiązań związanych z kredytem. Pomimo pewnych ryzyk finansowych, decyzja o unieważnieniu może się opłacić w dłuższej perspektywie.


To tylko niektóre korzyści po unieważnieniu kredytu frankowego:

  • Redukcja całkowitych kosztów kredytu
  • Eliminacja ryzyka kursowego
  • Zwrot wpłaconych rat
  • Brak dodatkowych opłat

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Banki w Polsce – lista

Banki w Polsce – lista
Powierzenie środków finansowych lub zaciągnięcie kredytu to istotne decyzje, które wpływają na naszą przyszłość. Wybór odpowiedniego banku ma kluczowe znaczenie...

Prognozy WIBOR na 2025 rok

Prognozy WIBOR na 2025 rok
Wskaźnik WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate) to stopa procentowa, po jakiej banki udzielają sobie nawzajem pożyczek. Jest ustalana codziennie o...

Bank BPH S.A. (GE Money Bank) oferuje ugody – czy Frankowicze zyskają na tej propozycji?

Bank BPH S.A. (GE Money Bank) oferuje ugody – czy Frankowicze zyskają na tej propozycji?
Bank BPH S.A., z siedzibą w Gdańsku, jako jeden z ostatnich banków frankowych, uruchomił program ugód w sierpniu 2023 roku....