BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY CHF
Skip to content

Kiedy spadną raty kredytu hipotecznego w 2024 roku?

Nie ma obecnie przewidywań, aby w najbliższym czasie raty kredytów hipotecznych w złotówkach, opartych na wskaźniku WIBOR, miały znacząco spaść. Stopy procentowe utrzymują się na stabilnym poziomie, co wpływa na wysokość wskaźnika WIBOR, a w konsekwencji na wysokość rat kredytowych. Jakie są prognozy dotyczące rat kredytu hipotecznego w przyszłości?

Czy raty kredytu spadną w 2024 roku?

Choć ostatnie dane dotyczące inflacji są optymistyczne, nie oznacza to, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na łagodzenie polityki pieniężnej. Od października 2023 roku stopy procentowe pozostają niezmienione. Przewiduje się, że ewentualne obniżki stóp procentowych mogą nastąpić w czerwcu 2024 roku. Niemniej jednak problem inflacji nadal jest istotny i walka z nią może potrwać, co oznacza, że nie wrócimy szybko do sytuacji sprzed kilku lat.

Kiedy obniżka rat kredytu hipotecznego?

Zmiany w oprocentowaniu kredytów hipotecznych nastąpią, gdy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe. Wysokość wskaźnika WIBOR, na którym opierają się kredyty złotówkowe o zmiennym oprocentowaniu, jest uzależniona między innymi od stóp procentowych. Warto pamiętać, że obniżka stóp procentowych nie powoduje natychmiastowego spadku rat kredytu. Wskaźnik WIBOR może zmieniać się co miesiąc (WIBOR 1M), co trzy miesiące (WIBOR 3M) lub co pół roku (WIBOR 6M), co oznacza, że oprocentowanie kredytu zmienia się w zależności od stawki w tych okresach.

Czy raty kredytów hipotecznych spadną?

Jeśli nie nastąpią nieprzewidziane wydarzenia, nie spodziewa się znaczących spadków rat kredytu. Wysokość wskaźników WIBOR jest związana z wieloma czynnikami politycznymi i gospodarczymi. Ekonomiści przewidują spadek stóp procentowych w 2024 roku, ale nie będzie on duży. W konsekwencji ewentualne spadki rat kredytu będą niewielkie.

Ile spadnie rata kredytu WIBOR 6M?

Prognozy dotyczące WIBOR 6M wskazują, że wskaźnik ten może spaść, ale nie znacząco. Na początku 2023 roku WIBOR 6M wynosił ponad 7%, a w lutym spadł poniżej 7%. W sierpniu 2023 roku wartość ta zmniejszyła się do 6,54%. Obecnie wskaźnik wynosi około 5,86%. Jeśli WIBOR 6M spadłby do poziomu 5%, rata kredytu mogłaby zmniejszyć się o kilkaset złotych, w zależności od parametrów kredytu.

Aktualne oraz historyczne dane wskaźnika WIBOR są publikowane przez GPW Benchmark S.A. na ich stronie internetowej.

Możliwość podważenia umów kredytowych ze stawką WIBOR

Istnieje możliwość zakwestionowania umów kredytowych opartych na wskaźniku WIBOR (unieważnienie WIBOR). Nie warto zwlekać – już teraz można dowiedzieć się więcej o swojej umowie kredytu i możliwościach związanych z usunięciem WIBOR. Kancelaria WIBOR oferuje bezpłatną analizę umowy.


Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Jak skutecznie uzyskać pomoc prawną w sprawach frankowych?

Jak skutecznie uzyskać pomoc prawną w sprawach frankowych?
Jeśli posiadasz kredyt we frankach szwajcarskich i potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej w sporze z bankiem, sprawdź, jak kompleksowa pomoc frankowiczom...

Zarzut zatrzymania w kredytach frankowych

Zarzut zatrzymania w kredytach frankowych
Zarzut zatrzymania to dobrze znana instytucja prawna, która w kontekście spraw frankowych przeżywa swoje odrodzenie. Gdy umowa jest uznana za...

Zabezpieczenie spłaty rat kredytu frankowego

Zabezpieczenie spłaty rat kredytu frankowego
Wciąż rośnie liczba osób posiadających kredyty frankowe, które decydują się na pozwy przeciwko bankom. Wyniki sądowe wskazują, że kredytobiorcy wygrywają...