BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY CHF
Skip to content

Frankowicze a pozwy SLAPP

Frankowicze a pozwy SLAPP

Sprawy frankowe wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a nowi kredytobiorcy regularnie wnoszą powództwa o unieważnienie umów frankowych. Ponad 95% z tych spraw kończy się wygraną kredytobiorców. Tymczasem banki podejmują nowe inicjatywy mające na celu utrudnienie frankowiczom walki o swoje prawa – jedną z nich można porównać do tzw. pozwów SLAPP.

Co to jest pozew SLAPP i jak dotyczy frankowiczów?

Pozwy SLAPP (ang. Strategic Lawsuit Against Public Participation) to działania prawne mające na celu zniechęcenie pozwanych do działania w określonych sprawach poprzez groźbę długotrwałych procesów sądowych. Zwykle są wytaczane przez duże korporacje lub instytucje finansowe i nie mają na celu wygrania sprawy, lecz odstraszenie od dalszych działań niewygodnych dla powoda.

W kontekście spraw frankowych, banki coraz częściej stosują podobne taktyki, które polegają na składaniu powództw przeciwko kredytobiorcom. Przykładem są pozwy o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału lub waloryzację kapitału, które mają na celu odstraszenie frankowiczów od wytaczania powództw o unieważnienie umów.

Czy banki stosują SLAPP przeciwko kredytobiorcom?

Choć trudno jednoznacznie uznać, że banki wprost stosują pozwy SLAPP, to ich działania mają podobny charakter. Powództwa te mają na celu utrudnienie życia kredytobiorcom, którzy muszą aktywnie bronić się przed takimi roszczeniami. Brak reakcji na takie pozwy mógłby skutkować przegraną sprawą, natomiast podjęcie obrony wiąże się z dodatkowymi kosztami i stresem, na które kredytobiorcy często nie są przygotowani.

Jak bronić się przed pozwem SLAPP?

Frankowicze mogą skutecznie bronić się przed takimi działaniami banków, podejmując aktywną obronę w procesach sądowych. Większość takich spraw kończy się wygraną kredytobiorców, o ile podejmą odpowiednie kroki prawne.

Innym narzędziem wsparcia dla frankowiczów są pytania prejudycjalne kierowane przez sądy do TSUE. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) może rozstrzygać, czy działania banków stanowią nadużycie prawa w sporach frankowych. Orzeczenia TSUE niejednokrotnie wzmacniają pozycję kredytobiorców w sporach sądowych.

Jak unieważnić umowę frankową?

Każdy mający problem z umową frankową, powinien zastanowić się nad podjęciem stosownych kroków prawnych. Frankowicze nie powinny już dłużej zwlekać, wszak wygrana sprawa frankowa to olbrzymia korzyść ekonomiczna. Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.

Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.


Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Banki w Polsce – lista

Banki w Polsce – lista
Powierzenie środków finansowych lub zaciągnięcie kredytu to istotne decyzje, które wpływają na naszą przyszłość. Wybór odpowiedniego banku ma kluczowe znaczenie...

Prognozy WIBOR na 2025 rok

Prognozy WIBOR na 2025 rok
Wskaźnik WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate) to stopa procentowa, po jakiej banki udzielają sobie nawzajem pożyczek. Jest ustalana codziennie o...

Bank BPH S.A. (GE Money Bank) oferuje ugody – czy Frankowicze zyskają na tej propozycji?

Bank BPH S.A. (GE Money Bank) oferuje ugody – czy Frankowicze zyskają na tej propozycji?
Bank BPH S.A., z siedzibą w Gdańsku, jako jeden z ostatnich banków frankowych, uruchomił program ugód w sierpniu 2023 roku....