BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY CHF
Skip to content

Kiedy opłaca się pozwać bank w sprawie frankowej?

W aktualnej sytuacji prawnej, liczba spraw dotyczących kredytów we frankach skierowanych do sądów w Polsce przekracza już 180 tysięcy. Jednak większość posiadaczy tych kredytów wciąż zastanawia się, jak postąpić ze swoimi umowami. W latach 2004-2009 banki udzieliły od 700 do nawet 900 tysięcy kredytów mieszkaniowych waloryzowanych w frankach. Większość z tych umów została już wykonana, ale pozostaje sporo osób, które zastanawiają się nad podjęciem kroków prawnych wobec banków. 

Dane z sądów: wygrane frankowiczów

Z danych wynika, że około 97% spraw frankowych zostaje rozstrzygniętych na korzyść kredytobiorców w pierwszej instancji, a w apelacji skala zwycięstw sięga aż 99%. W roku 2023 do sądów I instancji wpłynęło ponad 91 tysięcy pozwów frankowych, z których ponad 60 tysięcy zostało rozpatrzonych. Ponad 14 tysięcy spraw zakończono w sądach II instancji. 

Korzyści z wygranej: ile można odzyskać?

Przyjrzyjmy się przykładowemu małżeństwu Frankowskich, którzy podpisali umowę o kredyt hipoteczny w 2007 roku. Mimo regularnych spłat, bank żąda od nich kwoty większej niż pierwotnie pożyczona. Po prawomocnym wyroku sądu na korzyść Frankowskich, bank musi zwrócić im kwotę spłaconą wraz z odsetkami. Ostateczny zysk kredytobiorców wynosi 82 tysiące złotych. Oto niektóre korzyści z wygranej z bankiem:

  1. Zwrot nadpłat: Jeśli sąd uzna umowę kredytową za nieważną lub nakładzie na bank obowiązek zwrotu nadpłaconych kwot, możesz odzyskać część lub całość nadpłaconych rat kredytowych.
  1. Ograniczenie kosztów kredytu: Wygrana sprawy może skutkować obniżeniem całkowitej kwoty zadłużenia, poprzez redukcję kwoty kapitału lub odsetek do zapłacenia.
  1. Odszkodowanie: Sąd może przyznać Ci odszkodowanie za poniesione straty lub cierpienie moralne związane z nieprawidłowym udzieleniem kredytu przez bank.

Koszty sądzenia się z bankiem

Warto zauważyć, że koszty sądzenia się z bankiem mogą być znaczne. W przypadku współpracy z renomowaną kancelarią, opłata początkowa wynosi około 9 tysięcy złotych, z dodatkową premią za sukces w wysokości około 3-5%. Natomiast współpraca z pseudo kancelarią może wiązać się z jeszcze wyższymi kosztami, które często odbiegają od rzeczywistych korzyści klienta. 

Propozycje ugodowe banków

Banki coraz częściej proponują ugody, jednak warto być ostrożnym. Ugoda zawarta po wyroku sądu I instancji może być bardziej korzystna, ponieważ bank będzie skłonny do ustępstw w obawie przed dodatkowymi kosztami sądowymi. Ugoda pozasądowa, z propozycji banku, zwykle nie jest korzystna dla kredytobiorcy, a pozbawia go możliwości dochodzenia roszczeń przed sądem.

Perspektywy na rok 2024

Prognozy na rok 2024 wskazują na wzrost liczby osób decydujących się na działania prawne wobec banków. Banki nie będą skłonne do korzystnych ugód pozasądowych, a pseudokancelarie prawdopodobnie będą nadal działać, niekorzystnie wpływając na rynek usług prawnych. Oczekuje się również kolejnych wyroków sądów stwierdzających przedawnienie roszczeń banków o zwrot kapitału. Ustawa frankowa prawdopodobnie nie będzie miała zmian w najbliższym czasie.


Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Jak skutecznie uzyskać pomoc prawną w sprawach frankowych?

Jak skutecznie uzyskać pomoc prawną w sprawach frankowych?
Jeśli posiadasz kredyt we frankach szwajcarskich i potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej w sporze z bankiem, sprawdź, jak kompleksowa pomoc frankowiczom...

Zarzut zatrzymania w kredytach frankowych

Zarzut zatrzymania w kredytach frankowych
Zarzut zatrzymania to dobrze znana instytucja prawna, która w kontekście spraw frankowych przeżywa swoje odrodzenie. Gdy umowa jest uznana za...

Zabezpieczenie spłaty rat kredytu frankowego

Zabezpieczenie spłaty rat kredytu frankowego
Wciąż rośnie liczba osób posiadających kredyty frankowe, które decydują się na pozwy przeciwko bankom. Wyniki sądowe wskazują, że kredytobiorcy wygrywają...