Wydłużający się czas rozpoznania spraw frankowych jest jedną z negatywnych konsekwencji ich rosnącej popularności. Problem ten dotyka głównie większych miast, szczególnie Warszawy, gdzie oczekiwanie na rozpoznanie sprawy frankowej przed sądem często trwa kilka lat. Analizując długość postępowań frankowych, najczęściej skupiamy się na etapie sądu pierwszej instancji. Jak jednak sytuacja wygląda w przypadku apelacji?
Jak wygląda postępowanie apelacyjne?
Na początku dobra wiadomość – coraz więcej banków rezygnuje z wnoszenia apelacji od niekorzystnych wyroków, co pozwala na znaczne przyspieszenie procesu i szybsze zakończenie sprawy. Gdy jednak apelacja zostanie złożona, proces może się znacząco wydłużyć. Formalności związane z postępowaniem apelacyjnym zajmują średnio kilkanaście miesięcy, a następnie podobny czas trzeba czekać na wyznaczenie terminu rozprawy.
Mimo tych trudności warto pamiętać, że około 99% spraw w II instancji kończy się oddaleniem apelacji banku, co jest pocieszającą informacją dla kredytobiorców.
Jaki jest skutek unieważnienia kredytu?
Unieważnienie umowy kredytu frankowego oznacza konieczność rozliczenia między stronami. Bank może domagać się zwrotu całego wypłaconego kapitału, natomiast kredytobiorca ma prawo żądać zwrotu wszystkich zapłaconych rat, odsetek, prowizji oraz innych kosztów wynikających z umowy. Takie rozliczenie jest zwykle bardzo korzystne dla kredytobiorcy, ponieważ uwzględnia różnice w poniesionych kosztach.
Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.
Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowicza.